Vyhľadávanie

Kontakt

KST Tríbeč Kovarce

Kovarce č. 461, 956 15
IČO: 42 203 121

0904 563 632

ksttribec@gmail.com

DEŇ ZEME 21.4. 2018 – ČISTENIE KOVARSKEJ HÔRKY

21.04.2018 12:32

V sobotu dňa 21.4. 2018  organizoval  KST Tríbeč Kovarce pri príležitosti Dňa Zeme - čistenie Kovarskej hôrky s následnou opekačkou pre deti. Tejto akcie sa zúčastnilo 17 ľudí, ktorí vyčistili chodník  a okolie lesa smerom na Hôrku.

       Ráno o 9.00 hod. bol zraz pred Kultúrnym domom v Kovarciach. Ako prvá prišla dlhoročná úspešná členka KST – Dada s deťmi. Do 15 minút sa dostavili aj  ostatní účastníci. Autami sme sa premiestnili na koniec asfaltovej cesty smerom ku kostolíku. Tu každý vyfasoval od pána predsedu KST igelitové vreco a od Ivana, ktorý počas akcie plnil funkciu zdravotníka, motivátora aj animátora, pracovné rukavice. Zbieralo sa všetko popri ceste, od plastových fľiaš, odpadkov z papiera až po kliešte, ktoré boli v hojnom množstve vo vysokej tráve.  Deti si svedomito plnili povinnosti a pri animátorovi Ivanovi boli vždy v dobrej nálade. V senníku, v ktorom sa s radosťou vyváľali  si určite prišli na svoje. Zastúpenie tu malo aj topoľčianske gymnázium v počte 2 kusy. Zo začiatku bol síce iba jeden kus, ale cestou sa pripojil aj druhý kus a po počiatočných otáľačkách sa z nich už vytvorilo tradičné duo. Cesta na Hôrku prebiehala v pozitívnej atmosfére, kde si každý našiel svojho parťáka na predebatovanie rôznych tém z ešte rôznejších oblastí zo života. Pri prudšom stúpaní na kopec  musel  zasahovať  Ivan, tentoraz v úlohe motivátora. Dvom účastníčkam-záklaďačkám /žiačky ZŠ/ sa veľmi nechcelo stúpať do kopca, a trošku sa začali štorcovať, že oni už nikam nepojdú a podobné reči okolo toho. Ivan sa zhostil úlohy na jednotku a vďaka jeho schopnostiam výstup na kopec zvládli aj spomínané záklaďačky. Na kopci na nás čakal predkrm v podobe úžasných a chutných cesnakových koláčikov od pani Števankovej, na ktorých sme si všetci zgustli. Spravili sme spoločnú fotografiu a presunuli sa ku chate a k príjemnému posedu s ohniskom. Posed sme museli najskôr oslobodiť od popadaných konárov a stromov. Tejto úlohy sa zhostil Marek, ktorý bol suverénne technicky najlepšie   vyzbrojeným členom skupiny. Pomocou  sekery bol posed oslobodený a mohli sme začať  prípravu na opekanie. Peťo s Ivanom učebnicovo pripravili a založili ohnisko a pre Martina už nebol žiadny problém zapaľovačom slávnostne zahájiť opekačku. Vôňa slaninky, špekáčikov, klobás a aj dymu  sa šírila celým okolím. Stôl sa prehýbal pod všakovakými dobrotami, od voňavého chlebíka, cibuľky, jabĺčok, sušených sliviek, nealko pív až po tradičnú čokoládu od Dady, bez ktorej sa akcia už ani nedá predstaviť ☺ Deti mali veselú náladu, tešili sa, obdivovali jazierko a pri menšom úraze musel znovu zasiahnuť Ivan – tentoraz v úlohe zdravotníka. Mal so sebou takmer celú lekárenskú výbavu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani lekári v ordinácii. Po výdatnej konzumácii opekaných dobrôt sme sa s plnými bruchami a vreciami s nazbieranými odpadkami presunuli k autám, kde sme sa rozlúčili a pobrali domov.  / Cestou ešte vznikla debata o práve skonzumovaných sušených slivkách a ich blahodárnych a uvoľňujúcich účinkoch na tráviacu sústavu, ktoré boli aj následne počas zostupu potvrdené ☺/.

    Sme radi, že sme sa v hojnom počte stretli a strávili užitočný poldeň v prírode a zároveň sme svojou troškou prispeli k jej zveľadeniu. Ďakujeme všetkým zúčastneným, ktorí sa aktívne podieľali na čistení Kovarskej hôrky a že neostalo iba pri pasívnych statusoch na sociálnych sieťach typu My sme les. V daný deň sme si MY zúčastnení mohli aj reálne povedať, že “MY SME LES”.                  

Autor: Martin Hupka